Sunday, February 18, 2007

Громадянська республіка

У світі існує дві основні форми державного правління:
Монархія – форма державного правління, де главою держави, джерелом державної влади і носієм державної незалежності є монарх (імператор, король, цар), влада якого здебільшого передається у спадщину.
Республіка – форма державного правління, за якої всі вищі державні органи, а також глава держави (президент) обираються населенням (прямо або через своїх представників).
Монархії поділяються на дві групи - необмежені монархії та обмежені монархії (докладніше читайте у підручнику для 9-го класу «Основи правознавства» Журавський В.С.).

Також розрізняють три типи республік:
Президентська республіка – главою держави і водночас головою виконавчої влади є президент. Він обирається непарламентським шляхом (переважно самим народом). Президент наділений правом одноосібно формувати уряд. Цей уряд, як правило, не несе відповідальності перед парламентом.
Парламентська республіка – главою держави в ній також є президент, який обирається здебільшого парламентом. Парламент домінує в системі органів державної влади. Він, зокрема, формує уряд, який несе відповідальність лише перед парламентом.
Змішана (напівпрезидентська, президенсько-парламентська або парламентсько-президентська) республіка – в тому чи іншому співвідношенні тут поєднуються елементи парламентської та президентської республік. До цього виду республік належить і сучасна Україна.

З огляду на останні події на України існує проблема вибору такої форми державного правління, яка б відповідала потребам держави та всіх громадян України. Тому автор цієї статті бере на себе сміливість запропонувати нову форму державного правління – громадянську республіку.

Громадянська республіка – це тип республіки, де головою держави і водночас головою виконавчої влади є президент, всі вищі державні органи та президент обираються населенням шляхом прямого голосування громадянами держави ( без делегування права голосу представникам у парламенті та місцевих радах). Президент наділений правом формувати уряд за результатами всенародного голосування. Уряд несе відповідальність перед президентом та усіма громадянами.

Ця форма державного правління відповідає історичним традиція державотворення на Україні – з правдавнім часів громада приймала місцеві законодавчі рішення шляхом відкритого обговорення та прямого голосування усіма членами громади, іншими словами громадяни були законодавчою гілкою влади. Одночасно обирались місцеві урядовці та судді – тобто виконавча гілка влади та судова гілка влади звітували беспосередньо перед громадою. Такі відносини влади та громади виправдані багатовіковими випробовуваннями, але були задіяні лише у місцевому самоврядуванні з тої причини, що була відсутня незалежна держава.

Після здобуття державної незалежності України і спроби використати чужородні форми державного правління виглядає доцільним використати власну форму правління, затвердивши принципи місцевого самоврядування на рівні принципово нового типу республіки - громадянської республіки.

Громадянська республіка наділяє всіх громадян України правом голосу і делегує їм повноваження законодавчої, виконавчої та судової гілок влади. Кожній громадянин має право брати участь у обговоренні та принятті законів України, бути обраним на виборні посади у виконавчій та судовій владі, контролювати діяльність виконавчої влади, ініціювати законопроекти та контролювати діяльність судової влади.

Ця форма державного самоврядування потребує від громадян безпосередньої участі у всіх законодавчих процесах держави у щоденному режимі. Та завдяки розвитку інформаційних технологій запропонована модель може бути практично реалізована наступним чином:
Кожний громадянин може бути присутнім та брати участь у обговоренні законів шляхом особистої присутності у Верховній Раді України, знаходитись у телестудії каналу «Рада» для висловлення своїх пропозицій, дивитись телеканал «Рада» та дзвонити по телефону в прямий ефір для висловлення пропозицій.

Кожний громадянин може подавати законопроекти шляхом особистої присутності у Верховній Раді України, по пошті або електронній пошті,
Кожний громадянин може висловити своє волевиявлення шляхом особистої присутності у Верховній Раді Украіни, інтерактивного голосування по мобільному телефону, голосування по Інтернету та голосування електронною карткою через термінали електронної системи голосування в усіх населених пунктах України.

Кожний громадянин може контролювати результати голосування шляхом особистого спостерігання результатів голосування безпосередньо на табло у приміщенні Верховної Ради України, у приміщенні розташування серверу обробки результатів голосування, у приміщенні телевізійної студії та інших центрів обробки інформації.

Громадянська республіка є прийнятною форму державного управління з огляду на те, що кожний громадянин одночасно формує закони України та особисто виконує закони, обирає державних виконавців та контролює іх діяльність, обирає суддів та контролює справедливість вироків судової влади.

Конституція України . Стаття 5.
«Україна є республікою.Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.Ніхто не може узурпувати державну владу.»

Громадянська республіка реалізує право кожного громадянина брати участь у державотворенні шляхом прямого голосування і сприяє реалізації Конституції України у найбільш досконалій формі.

Вікторія Омельченко

No comments: